Normą rozwojową jest to, że nastolatek zaznacza coraz bardziej swoją odrębność i niezależność, poszukując odpowiedzi na wiele pytań: kim jestem, jaki jestem, co potrafię, jak mnie widzą inni, co jest moją mocną stroną?
Aby sobie odpowiedzieć na te pytania, nastolatek poszukuje, bada świat, eksperymentuje zwykle metodą prób i błędów, nierzadko wchodząc w ryzykowne zachowania. Często też neguje dotychczasowy świat wartości, w którym dorastał.
Czas dojrzewania to także okres testowania zakresu własnej swobody. Agresja staje się wówczas sposobem kontestacji norm i zasad proponowanych przez świat dorosłych. Co jeżeli agresja naszego dziecka wychodzi poza normy zdrowego dorastania?
Za agresją kryje się samotność i cierpienie psychiczne. Ona jest często wołaniem o pomoc, obroną przed kolejną zdradą zaufania. Akt przemocy to komunikat: „Patrzcie, istnieję, jestem, nie ignorujcie mnie!”. Bywa walką o akceptację, zaspokojenie potrzeb psychicznych czy zapewnienie bezpieczeństwa. Problem polega na tym, że ze względu na ograniczone kompetencje emocjonalno-społeczne nastolatka taka strategia jest nieskuteczna.
Dziecko agresywne z powodu swojego zachowania jest nielubiane, omijane i izolowane. Izolacja wpływa na poczucie osamotnienia i wywołuje frustrację, a jedynym znanym nastolatkowi sposobem zareagowania w tej sytuacji jest kolejny akt agresji – i powstaje klasyczne błędne koło.
Co możesz zrobić już teraz jako rodzic, aby zapobiec agresji u swojego dziecka?
Dawać wsparcie emocjonalne niezależnie od skutków działań,
Wysłuchać,
Być autentycznym w przekazie werbalnym i niewerbalnym,
Starać się zrozumieć dziecko i jego zachowanie oraz emocje,
Być po prostu obecnym w życiu dziecka- udzielać mu pomocy wtedy, kiedy o nie poprosi,
Być otwartym na dziecko i na dyskusje z nim w duchu wzajemnego szacunku.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia dla siebie i swojego nastolatka w przypadku występowania agresji- zgłoś się do nas!
Zadzwoń +48 608 669 003